Sık Sorulan Sorular Soru Sor

 • Sohbet odalarına nasıl bağlanabilirim?

  Sohbet odalarına bağlanabilmek için www.Sohbetok.com ana sayfası üzerinde sağ tarafta ki sohbete girişi bölümünde nickname ve varsa şifrenizi yazarak "Giriş Yap" butonuna basmanız yeterlidir.

 • İnternet Tarayıcısı kullanmadan, nasıl bağlanabilirim?

  Yazılım mühendislerimiz tarafından özel olarak geliştirilmiş ve Türkçeleştirilmiş olan Sohbetok mIRC ismini verdiğimiz programı indirerek ücretsiz sohbet odalarına bağlanabilirsiniz.

 • Chat servisini kullanmak için belli bir ücret ödemem gerekir mi?

  Hayır, sohbetOK.com web sitesi'nin sunmuş olduğu tüm hizmetler tamamen ücretsiz olup herhangi bir ücret ödenmesi gerekmemektedir.

 • Ücretsiz sohbet odlarına bağlanmak için yaş sınırlaması var mı?

  Evet var. Ufak yaştaki bireylerin suistimal edilebilmesi nedeni ile 18 yaş altında ki kullanıcıların sohbete katılması yasaktır. Farkedildiği an sohbet sunucusundan uzaklaştırılırlar.

 • Birileri benim özel bilgilerimi paylaşıyor, ne yapmalıyım?

  Böyle bir olaya maruz kaldığınızda veya bunun bilgisini aldığınızda yapmanız gereken #OPERHELP odasına girmek ve yetkililere yaşanan olayı iletmek olmalıdır. Ayrıca bu gibi olayları takıntı yapmış kişilerin bu eğilimi tekrar edebileçeğini göz önünde bulundurarak yasal yollara başvurmanızı da tafsiye ederiz. Web Site yönetimi olarak adli makamlardan bilgi talebi geldiğinde bu suçu işleyen kullanıcıya ilişkin bilgileri paylaşmaktayız.

 • Oper ve Admin ne demektir?

  Sohbet odaların'da görevler kademe kademedir. Herhangi bir yetkisi olmaksızın sohbet odalarında bulunan kişiler için user(kullanıcı) tanımlaması yapılmaktadır. Herhangi bir sohbet odasında yetkili olanlar için OP kavramı kullanılırken, tüm sunucu genelinde yetki sahibi olan kişiler için oper ve onların bir üst erişim sahibi olanları için de admin ünvanları kullanılır. Kısacası bu kişiler sunucu yöneticileridir ve kapsamlı yetkilere sahiptirler.

 • Nickname(kullanıcı ismim) çalındı, nasıl geri alabilirim?

  Sunucu yöneticilerinden yardım alabilmeniz için oluşturulmuş olan #OPERHELP odasına giriş yapıp, durumunuzu izah edebilirsiniz. Bir takım sorularla gerçek sahibi olduğunuzu gösterecek olan doğru yanıtları verirseniz çalınan nickname'niz iade edilecektir.

 • Sohbet odalarında uyulması gereken kurallar nelerdir?

  Genel olarak önemsediğimiz şey sohbet düzeninin ve sakinliğin bozulmamasıdır. Hakaret, küfür, siyaset, kişilik haklarına saldırı dil/din/ırk ayrımcılığı gibi konular söylemler kesin olarak yasaklanmıştır. Sohbet odalarına bağlandığınızda /rules komutunu uygulayarak tüm kuralları listeleyip, her birine sadık kalmayı deneyebilirsiniz. Unutmayın ki kurallara uymayan kullanıcıları ücretsiz sohbet odalarından uzaklaştırma hakkını saklı tutmaktayız.

 • Okumak istemiyeçeğim mesajlar alıyorum, nasıl engellerim?

  Bu gibi durumlarda rahatsız eden kullanıcıdan mesaj almayı engellemek için mauseyi sağ tıklatıp Engelle butonuna basmanız yeterli olacaktır. Eğer mIRC programı üzerinden bağlanıyorsanız /ignore rumuz komutunu kullanarak yine ilgili nickname'nin size mesaj göndermesini engelleyebilirsiniz.

 • Cep Telefonum'dan sohbet odalarına bağlanabilir miyim?

  Elbette, web sitemizin tamamı mobil uyumlu olup, ister mobil tarayıcı üzerinden isterseniz de mobil sohbet uygulamamızı indirerek ücretsiz mobil sohbete katılabilirsiniz. Mobil sohbet uygulamasını indirmek için Mobil Sohbet uygulaması sayfasına girip, indirme bağlantısını kullanabilirsiniz.

 • Sohbet odalarında nasıl yetkili olabilirim?

  Yetkilendirme sistemleri seviye seviye'dır. Oda düzeyinde yetkili(op) olmak için Oda listesinde yanlarında & ve ~ işareti bulunan kişilerle irtibata geçip bu isteğinizi iletebilirsiniz. Uygun görülmesi halinde sizi yetkilendirebilirler. Yine sunucu yöneticisi seviyesin'de oper ve admin olarak yetkilendirilmek için #operhelp odasında bilgi alabilirsiniz. Ancak bu seviyede bir erişim için uzun süredir sunucunun kullanıcısı olmak ve bazı kriterleri karşılıyor olmak gerekir.(karakter, sadakat, sorumlulukları alma, online süresi gibi)

 • Radyonuzda dinlemek istediğim şarkıyı isteyebilirmiyim?

  Elbette. Bunun için #radyo kanalında !istek şarkıcı - şarkı adı şeklinde bir kullanım ile o an yayında olan DJ'e dinlemek istediğiniz şarkıyı iletebilirsiniz. Eğer dj istek şarkı çalıyorsa, sizi de sıraya alıp istek parçanıza yer vermeye çalışacaktır.

 • Şahsıma haksızlık yapılıyor, hakkımı nasıl arayacağım?

  Sunucumuz üzerinde kullanıcıların rahatlığı ve sukuneti içinde olmaları en öncelikli prensibimizdir. Eğer herhangi bir yetkilinin size haksızlık ettiğini düşünüyorsanız yine soru sor bölümünden bizimle iletişim kurarak durumu incelememizi sağlayabilirsiniz. Şayet iddialarınızın doğruluğu tespit edilirse gereken yaptırımın uygulanacağını bilmenizi isteriz.

 • Hangi komutlar benim işime yarar, nasıl öğrenebilirim?

  Temel düzeyde ihtiyaç duyabileceğiniz komutlara ilişkin oluşturmuş olduğumuz bir bilgi sayfası bulunuyor. Oluşturmuş olduğumuz temel irc komutları sayfasından komutlar ve ne işe yaradıkları ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.